ETU Sprint Triatlon Balkan Şampiyonası’nın Ardından

Göksen Çınar

Her yıl başka bir Balkan ülkesinde düzenlenen ETU Triatlon Balkan Şampiyonası bu sene ükemizde yapıldı.

Toplam 15 ülkeden 500’ün üzerinde sporcunun mücadele ettiği şampiyonada triatletlerimiz; yıldızlar, gençler ve elitler kategorilerinde hem erkekler de kadınlarda kalabalık bir kafile ile katılıp ülkemize toplam 11 madalya kazandırdı.

Elitlerde yarışan sporcularımızdan Gültigin Er zorlu rakiplerini geride bırakarak şampiyonluğa ulaştı. Aynı kategoride kadınlarda İpek Öztosun gümüş ve Ece Calp bronz madalya kazandı.

Gençlerde Mehmet Fatih Davran ve Elif Polat gümüş madalya elde ederken Aişenur Acar da bronz madalya kazandı.

Yıldızlarda ise hem kadınlarda hem erkeklerde altın madalya Türkiye’ye gitti. Erkeklerde Bartu Ören ve kadınlarda Özlenen İpek Günad bitiş çizgisini geçen ilk sporcular olurken bu kategoride Emir Aracı gümüş ve Beyza Ayaşlıoğlu bronz madalya elde etti.

Kulübümüz için en önemli olan şey bu sene ilk senesi olan altyapı çalışmalarımızın sonucunda Özlenen İpek Günad’ın çok başarılı sonuçlar alarak öncelikle milli takıma seçilmesi ve üzerine de Balkan Şampiyonu olması oldu.

Bu konu hakkında konuşan kulüp kurucumuz Özgür Aksaman; “Hayallerimizden birisi altyapıyı kurup orada başarılı sporcular yetiştirmek ve ileride olimpiyatlara sporcu gönderecek bir sistemi federasyonumuz ile ortaklaşa yönetebilmekti, ilk meyvalarını bu yarışta aldık. Bizim için bu sadece başlangıç, ileride sporcularımızın çok daha büyük başarılar kazanacağına inanıyoruz. İpek bizi çok gururlandırdı, aldığı madalyada emeği geçen antrenörleri Oleg Astanin ve Erdoğan Gündüz hocalarımıza da çok teşekkür ederim” açıklamasını yaptı.

Kulübümüzde antrenman yapan ama lisans olarak bu sene ferdi olarak müsabakalara katılan sporcumuz Erdem Baransel ise yıldız erkekler kategorisinde 11. olarak yarışmayı tamamladı. İleride çok daha büyük başarılar kazanacağına inanıyoruz Erdem’in.

Yaş gruplarında ise 30’un üzerinde sporcumuz Balkan Şampiyonası’nda yer aldı. Toplamda 1 birincilik, 2 ikincilik ve 2 üçüncülük alarak bizleri gururlandırdılar.

Türkiye Triatlon Federasyonu Bayram Yalçınkaya yarışlar hakkında yaptığı açıklamada; “Sporcularımız, Balkan Şampiyonası öncesi Kocaeli ve Sakarya’da başarılı bir kamp dönemi geçirdi. Yarışmalarda elinden gelenin en iyisini yapan tüm sporcularımızı tebrik ediyorum. Daha da güçlü bir milli takım ortaya koymak ve başarı çıtamızı Avrupa ölçekli organizasyonlarda da yukarı taşımak istiyoruz. Yönetime gelişimizin ilk yılında Balkan Şampiyonası gibi önemli bir ETU organizyonuna ülke olarak ev sahipliği yapmaktan dolayı hem mutlu olduk hem de üzerimizdeki sorumluluğu hissettik. Başarılı ve renkli geçen organizasyon için federasyonumuzun daimi sponsorları SporToto, Peugeot Türkiye, Accel Bisiklet ile bu şampiyonada destek veren Alanya Muz Üreticileri Birliği ile Sek Yoğurt’a teşekkür ederim.” dedi.